Ladataan Tapahtumat

« Kaikki Tapahtumat

Paikallinen luomu ruokalistalla, Joensuu

ma 5. lokakuun @ 11:00 - 16:00

Tervetuloa innostumaan ja inspiroitumaan paikallisista ruokatuotteista! Tilaisuudessa pääset tutustumaan tuotteisiin ja keskustelemaan, miten niiden käyttöä ruokapalveluissa voidaan edistää pienhankinnoilla. Keittiöosuudessa testataan reseptiikkaa ja valmistetaan testiannoksia tuotteista ja raaka-aineista. Tavoitteena on ensisijaisesti löytää ruokalistoille lisää luomua.

Ennen työpajaa sinulla on mahdollisuus osallistua klo 11-12 Ravintola Kiesassa Riverian opiskelijoiden valmistamalle luomuisalle lounaalle.

  • Aika: 5.10.2026 klo 11-16
  • Paikka: Riveria Niskala (Niskatie 17, Joensuu)
  • Kenelle? Ruokapalvelutoimijoille, kuntapäättäjille, paikallisille tuottajille sekä tukuille ja elintarvikkeita jalostaville yrityksille. Mukaan mahtuu 20 ensimmäistä ilmoittautunutta.

Tutustu ohjelmaan ja ilmoittaudu!

Keittiötyöpajan järjestää maa- ja metsätalousministeriön rahoittamat Ruokapalvelut kohti luomutavoitetta -hanke ja KasvisPro Edu – lisää ammatillista osaamista kasvisruoan ja kasviproteiinien käyttöön -hanke.

Tiedot

  • Päivämäärä: ma 5. lokakuun
  • Aika:
    11:00 - 16:00