Toimintaa maakunnissa

Ruokasektoriin liittyen toteutetaan paljon hanketoimintaa eri puolilla Suomea. Tälle kartalle on koottu teemaan liittyviä hankkeita, jotka on jaoteltu seuraavasti: valtakunnalliset (sininen), alueiden väliset (keltainen), alueelliset (vihreä), yritysryhmähankkeet (purppura) ja kansainväliset (violetti). Päättyneet hankkeet ovat harmaalla värillä.

Jos haluat selata hankelistausta, se avautuu vasemman ylänurkan nuoliruudusta. Siellä voit myös itse määrittää, mitkä hankeryhmät haluat näkyviin kartalla. Koko kartta avautuu suurempana GoogleMapsissa klikkaamalla oikean ylänurkan neliötä.

Luonnontuotteisiin liittyviä hankkeita on kerätty aitoluonto.fi -sivulle ja luomuun liittyvät hankkeet löytyvät luomu.fi -sivulta.

Hankkeiden lisäksi toimii monia valtakunnallisia verkostoja, jotka kokoavat yhteen kunkin teeman ympärillä toimivia tahoja.

Aitoja makuja -verkoston yhteyshenkilöt maakunnissa:

17. Ahvenanmaa / Åland
Lena Brenner, (018) 329 670, +358 45 7526 7305, lena.brenner@landsbygd.ax, Ålands Landsbygdcentrum

16. Etelä-Karjala ja Kymenlaakso
Tuula Repo, 040 588 0958, tuula.repo@proagria.fi, Päivi Matilainen, 050 564 5152, paivi.matilainen@proagria.fi
ProAgria Etelä-Suomi ry / Kymenlaakson aluetoimisto

6. Etelä-Pohjanmaa
Riina Mansikkamäki, 050 325 4720, riina.mansikkamaki@intoseinajoki.fi, Into Seinäjoki Oy

10. Etelä-Savo
Taina Harmoinen, 040 662 5560, taina.harmoinen@xamk.fi, Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu

3. Kainuu
Kirsi Sahrman-Hauhia, 050 570 3039, kirsi.sahrman-hauhia@maajakotitalousnaiset.fi, Itä-Suomen Maa- ja kotitalousnaiset MKN / ProAgria Itä-Suomi

11. Kanta- ja Päijät-Häme
Sanna Lento, 040 509 6443, sanna.lento@hamk.fi, Hämeen ammattikorkeakoulu
Outi Kyöstilä, 0400 450 018, outi.kyostila@mtk.fi, Hämeen MTK ry

4. Keski-Pohjanmaa
Niina Vihelä, 043 825 4281, niina.vihela@maajakotitalousnaiset.fi, Keski-Pohjanmaan Maa- ja kotitalousnaiset

7. Keski-Suomi
Leena Pölkki, 050 401 1894, leena.polkki@jamk.fi, Jyväskylän ammattikorkeakoulu/Liiketoiminta ja palvelut

1. Lappi
Petri Muje, 040 768 6502, petri.muje@lapinamk.fi, Lapin ammattikorkeakoulu

12. Pirkanmaa
Riitta Niiranen, 050 570 7505, riitta.niiranen@ahlman.fi, Ahlmanin koulun Säätiö

5. Pohjanmaa
Mats Sabel, 046 922 9059, mats.sabel@proagria.fi, Österbottens Svenska Lantsbrukssällskap

9. Pohjois-Karjala
Marja-Leena Hirvonen, 050 306 6257, marja-leena.hirvonen@riveria.fi, Riveria
Tanja Lamminsalo, 050 302 7446, tanja.lamminsalo@riveria.fi, Riveria

2. Pohjois-Pohjanmaa
Kaisa Myllykangas, 0400 399 865, kaisa.myllykangas@maajakotitalousnaiset.fi, ProAgria Oulu ry / Maa- ja kotitalousnaiset

8. Pohjois-Savo
Marja Niskanen, 0400 905 782, marja.niskanen@maajakotitalousnaiset.fi, ProAgria Pohjois-Savo ry / Maa- ja kotitalousnaiset

13. Satakunta
Marko Jori, 050 380 1621, marko.jori@pji.fi, Pyhäjärvi-instituutti
Tuuli Pirttikoski, 040 183 9995, tuuli.pirttikoski@satafood.net, Satafood Kehittämisyhdistys ry

15. Uusimaa
Mika Vitikka, 046 923 7699, mika.vitikka@laurea.fi, Laurea-ammattikorkeakoulu

14. Varsinais-Suomi
Mervi Louhivaara, Pyhäjärvi-instituutti