Toimintaa maakunnissa

Ruokasektoriin liittyen toteutetaan paljon hanketoimintaa eri puolilla Suomea. Tälle kartalle on koottu teemaan liittyviä hankkeita, jotka on jaoteltu seuraavasti: valtakunnalliset (sininen), alueiden väliset (keltainen), alueelliset (vihreä), yritysryhmähankkeet (purppura) ja kansainväliset (violetti). Päättyneet hankkeet ovat harmaalla värillä.

Jos haluat selata hankelistausta, se avautuu vasemman ylänurkan nuoliruudusta. Siellä voit myös itse määrittää, mitkä hankeryhmät haluat näkyviin kartalla. Koko kartta avautuu suurempana GoogleMapsissa klikkaamalla oikean ylänurkan neliötä.

Ilmoita meille hankkeesi niin lisäämme sen kartalle!

Luonnontuotteisiin liittyviä hankkeita on kerätty aitoluonto.fi -sivulle ja luomuun liittyvät hankkeet löytyvät luomu.fi -sivulta.

Aitoja makuja -verkoston yhteyshenkilöt maakunnissa:

17. Ahvenanmaa / Åland
Lena Brenner, (018) 329 670, +358 45 7526 7305, lena.brenner@landsbygd.ax, Ålands Landsbygdcentrum

16. Etelä-Karjala ja Kymenlaakso
Sanna Lento-Kemppi, 040 544 7768, sanna.lento-kemppi@maajakotitalousnaiset.fi, Etelä-Suomen Maa- ja kotitalousnaiset, ProAgria Etelä-Suomi

6. Etelä-Pohjanmaa
Riina Mansikkamäki, 050 325 4720, riina.mansikkamaki@intoseinajoki.fi, Into Seinäjoki Oy / Ruokaprovinssi

10. Etelä-Savo
Taina Harmoinen, 040 662 5560, taina.harmoinen@xamk.fi, Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu

3. Kainuu
Soili Hypén, 040 776 4290, soili.hypen@maajakotitalousnaiset.fi, ProAgria Kainuu ry / Maa- ja kotitalousnaiset

11. Kanta- ja Päijät-Häme
Sanna Lento, 040 509 6443, sanna.lento@hamk.fi, Hämeen ammattikorkeakoulu

4. Keski-Pohjanmaa
Kirsi Varila, 040 196 4434, kirsi.varila@maajakotitalousnaiset.fi, Keski-Pohjanmaan Maa- ja kotitalousnaiset

7. Keski-Suomi
Leena Pölkki, 050 401 1894, leena.polkki@jamk.fi, Jyväskylän ammattikorkeakoulu/Liiketoiminta ja palvelut

1. Lappi
Petri Muje, 040 768 6502, petri.muje@lapinamk.fi, Lapin ammattikorkeakoulu

12. Pirkanmaa
Eeva Ylinen, 0400 805 839, eeva.ylinen@ahlman.fi, Ahlmanin koulun Säätiö

5. Pohjanmaa
Mats Sabel, 046 922 9059, mats@dynamohouse.fi, Ab Företagshuset Dynamo Yritystalo Oy

9. Pohjois-Karjala
Marja-Leena Hirvonen, 050 306 6257, marja-leena.hirvonen@riveria.fi, Riveria

2. Pohjois-Pohjanmaa
Soila Hiltunen, 0400 182 584, soila.hiltunen@maajakotitalousnaiset.fi, ProAgria Oulu ry / Maa- ja kotitalousnaiset

8. Pohjois-Savo
Marja Niskanen, 0400 905 782, marja.niskanen@maajakotitalousnaiset.fi, ProAgria Pohjois-Savo ry / Maa- ja kotitalousnaiset

13. Satakunta
Marko Jori, (02) 838 0627, 050 380 1621, marko.jori@pji.fi, Pyhäjärvi-instituutti
Tuuli Pirttikoski, 040 183 9995, tuuli.pirttikoski@satafood.net, Satafood Kehittämisyhdistys ry

15. Uusimaa
Ritva Jäättelä, 040 832 9400, ritva.jaattela@laurea.fi, Laurea-ammattikorkeakoulu

14. Varsinais-Suomi
Johanna Mattila, 040 565 8121, johanna.mattila@utu.fi, Turun yliopiston Brahea-keskus