Miltä maistuu Lapin kesä 2027? – Kesämatkailukausi starttaa nyt, Rovaniemi
Miltä maistuu Lapin kesä 2027? on kaksipäiväinen kesäruokamatkailun verkostoitumis- ja kehittämistapahtuma, jossa valmistellaan kesän 2027 ruokamatkailusesonkia. Tapahtuma kokoaa yhteen ruokatuottajat, matkailu- ja ravintola-alan toimijat, tapahtumajärjestäjät, ostajat sekä ruokamatkailun kehittäjät.
Keskiviikko on myyjien ja tuottajien tuotekehitys- ja sparrauspäivä. Torstaina myyjät, tuottajat, ostajat ja kehittäjät kohtaavat yhteisessä ohjelmassa, johon kuuluu tuoteideoiden pitchaus, puheenvuoro kesäruokamatkailun näkymistä, Makutori sekä verkostoitumisillallinen.
Aika: 4.–5.11.2026
Keskiviikko 4.11. klo 9.00–16.00
Torstai 5.11. klo 9.00–19.00
Paikka: Lapin AMK, Jokiväylä 11, Rovaniemi
Miksi osallistua?
Myyjät (4.–5.11.)
- Esittele tuotteesi suoraan matkailu- ja ravintola-alan ostajille.
- Saat asiantuntijapalautetta ja sparrausta tuotteiden kehittämiseen.
- Löydät uusia asiakkaita ja yhteistyökumppaneita.
- Kehität tuotteitasi vastaamaan kesän 2027 ruokamatkailun tarpeita.
Ostajat (5.11.)
- Löydä uusia lappilaisia ruokatuotteita ja palveluita.
- Tapaa tuottajia ja verkostoidu alan toimijoiden kanssa.
- Suunnittele tulevan kesäsesongin tarjontaa hyvissä ajoin.
Tapahtuma ja verkostoitumisillallinen ovat maksuttomia. Ilmoittaudu viimeistään 25.10.2026: https://link.webropol.com/ep/kesamautkuntoon
Lisätietoja: Tulevat tapahtumat – Culinary Seasons
Tapahtuma järjestetään hankeyhteistyössä Euroopan unionin osarahoittamana.